Реални истории: Излекувах се от натрапчиви мисли с билки. Премахване, лечение и справяне по различни начини. Как да се отървем от обсесивно компулсивно разстройство, страх, натраплива невроза, шизофрения, смърт и самоубийство
Натрапчиви мисли не са отделно заболяване, а симптоматична проява при някои от най-честите разстройства като депресия, невроза, обсесивно-компулсивно разстройство (натраплива невроза) и дори шизофрения.
Съдържание:
Какво наричаме натрапчиви мисли или обсесия?
Обсесия е загубването на контрол над собствените си мисли. Те препускат необезпокоявани. Сякаш те управляват, а не разумният човек.
Натрапчиви мисли (обсесии) – това са образи и подбуди, които безконтролно и против волята на човека се „забиват“ в съзнанието. Опитите да бъдат премахнати или заглушени водят до изблик на тревога и създават силен дискомфорт. Човек живее в постоянни страхове и в необосновани опасения. Ако не потърси помощ навреме, обсесиите причиняват изтощаване на психиката. Болният започва да се изолира поради страховете си и изпада в социален вакуум. Развива се депресия.
Видове натрапчиви мисли
Натрапчивите мисли угнетяват човека. Те са неприятни и тревожни. Иска ни се да избягаме, да се скрием от тях.
Съществуват най-различни натрапчиви мисли, но някои бихме нарекли типични, най-разпространени сред пациентите:
- Опасения по повод инфектиране, заразяване и прихващане на болести;
- Патологична потребност от ред и симетрия (синдромът Монк);
- Натрапчиво и безконтролно броене;
- Натрапчиви мисли за лоши случки в бъдеще: в съзнанието постоянно присъства боязън от евентуална злополука или авария. Тя се отнася към самия пациент или към негови близки и имуществото му. Може да има страх за Земята и човечеството;
- Избягване – без разумно оправдание, на конкретни действия и обекти;
- Мисли, желания, представи от сферата на религията, сексуалността, отношенията (най-често агресия). Специфичното тук е, че възникващите идеи са чужди на възпитанието и мирогледа на човека. Те се натрапват против неговата воля.
За написването на този материал сме се консултирали със специалиста Велизар Вангелов, с когото можете да се свържете на сайта му ТУК: Онлайн консултация с психиатър! или на тел.: 0888 373 195. Адрес: София, ул. “Ралевица” 73 или да оставите запитване )
Постоянно възникващите еднотипни мисли създават непоносим дискомфорт. В човека се сблъскват желанието да се поддаде и желанието да премахне проблема. Тогава се появява компулсията – повтарящо се действие, което помага на пациента да се справи с мислите в главата му. Когато натрапчивите мисли (обсесиите) и натрапчивите действия (компулсиите) се съберат, говорим за обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). То отнема много време, пречи на ритъма на живота и причинява страдания. За симптомите му подробно по-долу.
Освен ОКР, има и други психически отклонения, проявяващи се с натрапчиви мисли:
- Фобия – тревожно разстройство, за което са характерни паника и неконтролируем, ирационален страх от определени ситуации или обекти. Всички ужасни натрапчиви мисли са свързани с този плашещ фактор. Някои типови фобии имат собствено име: агорафобия е боязън от тълпи или открити пространства, социофобия е боязън от социално взаимодействие, клаустрофобия, аерофобия, зоофобия, хемофобия (от кръв) и др.
- Панически атаки – фобичното разстройство може да включва в себе си пристъпи на страх с физическа симптоматика като задушаване, парализиране на крайниците, диария;
- Неврастения – изтощаване на нервната с-ма след продължително боледуване, физически усилия, продължителен стрес. Характери са постоянно главоболие, сърдечни симптоми, нарушено храносмилане и др.
- Шизофрения – натрапчивите мисли могат да бъдат сред нейните прояви, но диагноза се поставя само при наличие и на други признаци на фундаментално нарушение не възприятията и разпадане на мисловните процеси.
Разказ №1: Излекувах се от натрапчиви мисли с билки

Николина Личева от Димитровград
Брат ми е шизофреник, поради което от малка ме наблюдаваха внимателно. Нашите си отдъхнаха, след като повече от 10 години не се видяха симптоми. Създадох семейство, деца и изведнъж се случи следното: една сутрин гушнах дъщеря си, целунах я и усетих сексуална тръпка. Това ме ужаси, отблъснах детето, а по-нататъшните ми мисли не искам и да описвам. Чувствах се омърсена, отвратена.
Никога не съм имала порочни мисли, а изведнъж се появи това нещо и то – насочено към детето ми. Мозъкът ми сам се връщаше към това нещо – то беше повече картина, а не мисъл. Какво ли не правех да изтрия порочната идея от мозъка си, но само се пораждаха още повече страх и тревога.
Мъжът ми не разбираше какво се случва, а аз нямах очи да му кажа. Изпаднах в депресия – истерични изблици, треперене от страх, панически пристъп, сърцебиене. Нито ядях, нито спях, превърнах се в сянка. Лежах и пиех само вода.
Съпругът ми реши проблема: натовари ме на колата и на психиатър. Започнах терапия – първо индивидуална, а после в група. Диагнозата ми беше невроза с натрапчиви мисли. Смятаха, че съм била емоционално изтощена от стрес и грижи. Впрочем, ние сами си отгледахме децата и не сме имали физическа или материална помощ от родители.
На втория месец от терапията ми препоръчаха да включа в схемата Демир бозан. Смятаха, че билките ще ме подкрепят физически, защото имах и астения. Също и нервната ми система. Комбинацията е насочена към психологически и метаболитни разстройства, а второто води пак до първото.
Днес мога да разказвам да този епизод от живота ми в минало време, защото се смятам за излекувана. Прегръщам дъщеря си и отново се чувства майка. Помня онази мисъл, но не я чувствам – тя е просто информация, която не предизвиква никаква емоция в мен.
Николина Личева от Димитровград
Обсесивно-компулсивно разстройство, симптоми
Човек избягва неравности в асфалта или пипа всяко дърво край пътя. Ако не го прави, ще произтече нещо лошо. Поне така твърдят мислите в главата му.
Обикновено компулсиите принуждават пациента да прави едно и също нещо отново и отново, като ритуал. Поддавайки се на това, той таи надежда, че ще предотврати нещастието или поне ще намали нивото на безпокойство в себе си. За жалост, компулсивните действия не носят облекчение, а се задълбочават. С времето те се превръщат в безкраен ритуал.
Тест
Един кратък тест ще ни ориентира имаме ли натрапчиви мисли. Отговорете с „да“ или „не“.
- Внимавам да не пипам ръкохватки в автобусите, брави в обществени сгради, не ползвам обществени телефон, защото се страхувам от зараза.
- Когато имам тревожна мисъл, не мога да се освободя от нея дълго време.
- Никога не пипам животни, защото те са приносители на паразити и болести.
- Проверявам по няколко пъти изключен ли е котлонът, заключена ли е вратата…
- Често ме терзаят неприятни мисли, които не искам да мисля.
- Родителите ми бяха строги с мен в детството ми.
- Изчитам по няколко пъти имейла, преди да го изпратя.
- Аз съм маниак на тема чистота.
- Не мога да изляза от дома, докато не оставя всичко на мястото му.
- Обръщам голямо внимание на детайлите.
- Гнуся се от обществените тоалетни.
- Необходимо ми е да контролирам всичко.
- Боя се от вируси и заразни болести.
- Използвам много препарати при чистене.
Отговори: повече отговори „да“ ни водят по-близо до същността на ОКР. В самите въпроси ще откриете какви са натрапчивите мисли (страх от зараза, страх от неуспех…) и натрапчивото противодействие (миене, пазене, дезинфекция…).
Главният симптом на ОКР е създаването на ежедневен ритуал, който изглежда безсмислен. Това не е навик. Компулсията се различава от навика с това, че е спасително действие, скъсало връзка с реалността и действителната необходимост.
Натрапчиви мисли при шизофрения
Главната разлика между неврозите и шизофрения е съхраняването на личността. При другите разстройства човек изпитва слабост и потиснатост, но има индивидуалност, целеустременост и емоции. При шизофренията личността „дефектира“ и се стига до апато-абуличен синдром.
Обсесивно-компулсивният синдром е по-рядко срещан. Той се наблюдава повече при шизо-афективните разстройства, отколкото при шизофрения. Шизофренията създава астеничен фон, органична почва, върху която появяват натрапчиви състояния.
Характеристика на натрапчивите състояния при шизофрения:
- Бързо се формират, немотивирани, внезапни;
- Монотонни, стереотипни, инертни;
- Претруфени, нелепи, особено ритуалите;
- Имат символика;
- Склонни към геометрични построения и числови системи;
- Ритуалите се заменят с автоматизъм;
- Устойчиви към лечение.
При шизофренията ОКР по-често се проявява като фобия. По-често се наблюдават страх от замърсяване и заразяване, докато например кардиофобията не е характерна.

Мисленето е врагът…, а немисленето – лечение
Страховете при шизофрения възникват спонтанно, без видима причина. Самото заболяване активира тревожно-мнителни черти в характера. Някои болни се боят от най-обикновени неща като вятър, вода, дървета, нощна лампа.
Депресия и натрапчиви мисли
Натрапчивите мисли не са признак на депресия. Зависимостта е обратна – продължителното им присъствие може да отключи депресия. Тя е следствие от загубената способност за радост и постоянно потиснато настроение.
Симптоми на маниакална обсесия и натрапчиви мисли
Маниакалният синдром представлява анормално повишена възбуда, афект и обща активация, съчетана с лабилност (неустойчивост).
Манията се смята за огледално отражение на депресията. Ако за депресията са характерни тъга и психомоторна затормозеност, то манията се бележи от подем на настроението. Последното е в два варианта – еуфорично или раздразнително.
Маниакално-депресивното или биполярно разстройство представлява редуване на двата вида епизоди. Депресивният пациент изведнъж става енергичен и жизнерадостен, или агресивен. Такова изменение се възприема като маниакално състояние.
Със задълбочаване на разстройството, раздразнителността става по-изразена и има риск да доведе до насилие (агресия).
Разказваме това, защото в разговорния език често се думата мания се употребява в смисъл на фобия, натрапчива мисъл. Например: мания за преследване, мания за контрол, мания за пазаруване, мания за чистота, мания за величие. Както разбирате, в някои случаи се касае за фобии (чистота, преследване), а в други – за пристрастяване (пазаруване, контрол).
Психологията не борави с думата „мания“ по отношение на натрапчивите мисли. Компулсивните действия като постоянното миене на ръцете може да се изкажат разговорно като „мания за миене“, но по същността си това са различни неща.
А ето кои са най-разпространените натрапчиви мисли – от какво се боят хората:
Натрапчиви мисли за смърт
Днешните хора не мислят за смъртта. Не искат! Защото мисълта ги потиска. Веднага я изтикват към някой тъмен ъгъл на съзнанието си.
А доскоро смъртта е била ежедневие в развитието на човечеството. Страхът от нея възниква в последните стотина години. Абсурдно, но причината е в невероятния бум на медицината и фармацията. Животът се удължава, става сигурен и комфортен. А смъртта е като отвлечено понятия от паралелна вселена .
Фактически танатофобията – натрапчивият страх от смъртта, се поражда така: свикналият на тотален контрол човек се среща с това, което не му е подвластно. Нашата култура предполага перфекционизъм, стремеж към планиране и контрол. Смъртта е пълно противоречие на това.
В този смисъл страхът от смъртта днес е нормална. Тя е мотивация за живот, социализираният вариант на инстинкта за самосъхранение. Известният американски психотерапевт Ървин Ял посочва изход от страха – да живеем активен и пълен със смисъл живот. Тези, на които им убягва това, може да развият танатофобия.
Натрапчиви мисли за самоубийство
Този вариант дори има свое име – суицидно ОКР. Епизодичните мисли за самоубийство, възникнали в труден момент, се приемат за нормални и са се случвали на множеството от хората. Болестно е, когато тази мисъл стане натрапчива и се появи елемент на неудържимост. Болният няма сила се справи дотам, че той вече не се чувства в безопасност, когато е сам.
- Разпространени мисли, характерни за суицидното ОКР, са страх, че в някой момент ще убия себе си, постоянно обмисляне на различни начини за смърт, страх от изпадане в депресия, която ще ме доведе до самоубийство.
- Разпространени компулсии, характерни за суицидно ОКР, са прекален анализ на собствените мисли, търсене на отговор на натрапчивите въпроси, изследване на случаи на самоубийства.
За болести
Доскоро страхът, че „ще хвана рак и ще умра“ беше водещ при хипохондрията. Сега онкологичните патологии успешно се конкурират от вирусите, благодарение на най-новия и смъртоносен сред тях. Наистина смъртността от рак е особено висока, но това важи и за сърдечните болести, както и за други.
Никой не е застрахован от болест и смърт, дори хората по-често умират от болести, отколкото естествено. Невъзможността да се приеме тази идея води до психическо отклонение. Хипохондрията се отключва от голям стрес и постоянно напрежение или от определена психо-травмираща ситуация.
За нанасяне на вреда
Страхът, че ще причиним вреда – на себе си или на близък (най-често детето си), е от типичните при ОКР. Тази обсесия е концентрирана около убеждението, че човек е длъжен постоянно да контролира себе си. Така той ще си гарантира, че няма да носи отговорност за прояви на насилие и агресия, или за действия с фатални последствия. В моментите, когато най-много копнеем за покой и удовлетворение, във въображението ни възникват картини на насилие и мъчително чувство на вина.
- Пример за натрапливи мисли при този вариант на ОКР: внезапно ще проявя агресия към детето си/ партньора си, внезапно ще ми се прииска да блъсна някой под влака, изведнъж ще престана да осъзнавам своите действия и ще направя нещо ужасно, което даже няма да помня, няма да затворя вентила за газта и ще съм отговорен за отравянето на други хора.
За полудяване
На подсъзнателно ниво всеки човек се бои да не полудее. Различаваме се само по степента на проява на тази фобия. Истински страх от полудяване се среща доста рядко. Представлява изразена тревожност и натрапчиви мисли по повод своето психическо здраве. Патологията има повече психологически, отколкото психиатричен характер, затова не се признава като отделна болест. Тя се разглежда от медицината като следствие от друго нарушение.
При деца
Развива се главно при мнителни деца. Те не могат да контролират своите мисли и движения. В групата на риска са мъници, чиито родители имат психически отклонения.
Провокиращи фактори са лоша семейна среда, чести претоварвания. Натрапчиви мисли се развиват поради развод или смърт на родител, както и поради прекалена взискателност.
Разказ №2: Моето успешно премахване на натрапчиви мисли

Лазар Павлов от Харманли
Миналата година започнаха да ме тревожат мисли за смъртта. Отначало мислех за нея в леглото, преди да заспя, но постепенно тази идея се вкорени в главата ми. Започна да ме тревожи. Трепвах и се сривах от случайно дочута дума за смърт или погребение. Ден след ден ставаше по-зле.
Неусетно предпочетох изолацията, за да не чувам ужасни неща. Но в главата ми не спираха да се раждат идеи за смъртта, картини на пресен гроб и телесни останки. Загубих радостта си от живота и сигурно щях да полудея, ако не беше решителната ми съпруга. Тя не ме остави да се измъчвам за дълго. Непрекъснато говореше с мен, внимателно проникна в тайните ми мисли и научи за проблема. Направила някои самостоятелни консултации. Благодарение на нея започнах лечение.
Наред с традиционните методи – пак в резултат от проучванията на съпругата ми, се подложих и на билково лечение. Тя избра чай за нервна система и психически отклонения Демир бозан. Не съм предполагал, че билки биха излекували психически болести. Но аз усетих ясно влиянието на Демир бозан. Билките ми позволиха да се взема в ръце и да следвам терапевтичната схема. Благодарение на тях изчезнаха физическите симптоми – неконтролируемото изпотяване и треперене. Мозъкът ми се успокои, буквално.
Лазар Павлов от Харманли
Лечение на натрапчиви мисли
Психическите заболявания, които се съпровождат с натрапчиви мисли, са причина за незабавна консултация с психиатър. Симптомите се отличават с огромно разнообразие и не винаги са забележими. Случва се болният да се страхува от среща със специалист и да търси самостоятелно решение. Но той рискува да стигне до неправилен изход като алкохол и наркотици. Ако успее да потисне натрапчивите мисли, болният може да си създаде илюзията, че се е излекувал. Всъщност ситуацията се е задълбочила.
Най-силният метод за лечение на натрапчиви мисли е психологическият. Отличен вариант е груповата терапия – разговорите с хора със сходни проблеми. Болният споделя опит и получава поддръжка.
Терапия и добри лекари с координати
Психиатри и психолози предоставят психотерапевтична помощ. Някои специалисти подчертават като направление в своята работа натрапчиви мисли.
Сред тях е работещият в София Андрей Мреницов. Той предоставя индивидуални и онлайн консултации (0894012341). Привлича вниманието д-р Георги Хранов, който има публикации върху обсесивните разстройства. Работил е в Кеймбридж и Калифорнийския университет. Час за него се записва през приложението Супердок. Там в отдел „психиатри“ ще откриете специалист във вашия град.
Интересна алтернатива извън традиционната терапия предлага столичната Клиника за природосъобразна терапия (0999 222 555). Тя прилага методите на Аюрведа.
Предложете психиатър, от който сте останали доволни. Запишете името и координатите му в коментарите. Благодарим!
Хомеопатия и добри специалисти
Лекарите – хомеопати имат основна специалност от традиционната медицина. В разглеждания случай оптималното е се обърнем към хомеопат, който е психотерапевт или психиатър. За жалост подобна комбинация се среща рядко.
В София работят д-р Ирена Маждракова (Център Хела) и специалисти от Център Хомеопатичен форум. Психотерапия с хомеопатия комбинират д-р Мирослав Рахнев и д-р Ивайло Димитров от Бургас. В Пловдив откриваме д-р Жени Пашева, която е психолог.
Ще сме благодарни, ако помогнете с информация за други психолози и психотерапевти с квалификация за хомеопатично лечение.
Техники за справяне
Тук ще дадем най-добрите техники за самостоятелно използване.
#1 Отказвам се да се боря
Първото правило е да не се борим с натрапчивите мисли. Парадоксално, но е така. Тези мисли изчерпват вътрешната енергия, а ако се борим с тях, напълно ще се изтощим. Вместо това превключвайте съзнанието към други теми. Представете си, че имате копче в главата и го натискайте при нужда. Намерете спомен или тема, която е по-силна от болната мисъл.
#2 Давам воля на мъчителните мисли
Отличен начин да се справим със своите преживявания. Вземете лист и напишете какво ви измъчва. Ако можете, нарисувайте го. Използвайте подръчни материали като хартия или си купете специално – глина, пластелин. Следвайте вътрешния си подтик. Когато опишете, нарисувате или изваете своята мъчителна мисъл, изхвърлете я без жал. Направете това, колкото пъти е нужно – докато се закрепи като акт във вашето съзнание.
#3 Физическо натоварване
То помага във всички случаи, защото дава възможност да се превключи вниманието. Мозъкът си отдъхва. Изтормозени и изтощени, няма да имате силите да мислите и да се измъчвате. Тренирайте, чистете, работете в градината – важното е да изразходвате физическа енергия.
#4 Намерам си хоби
Друг вариант за превключване на вниманието. Запишете се на курс или влезте в група на хора, които правят нещо специално – шият, бродират, изкачват планини. Танцувайте или се пързаляйте. Най-доброто е да претворявате в реалността свои желания. Това ще намали нивото на контрол върху мислите и склонността към самоизмъчване.
#5 Отлагам за утре
Помните ли безсмъртната фраза на Скарлет О’Хара: Няма да мисля за това сега! Изразява цяла философия за живота от типа „Ще му мисля утре“ – лечебна при натрапчиви мисли. Това наистина работи. Ние не отричаме дадената идея. Само я отлагаме за утре. Напрежението започва да спада и се връщаме към по-спокойно състояние.
Още информация и източници на английски: Лечение на натрапчиви мисли. * Техники за премахване на обсесия. * Обсесивно компулсивно разстройство. Модерното справяне с него.
Лекарства
Съществуват два официални метода за лечение на ОКР – психо- и лекарствена терапия. Медикаментите са от втора линия. Използват се главно
- антидепресанти с антиобсесивен ефект (способни да намалят натрапчивите мисли)
- анксиолитици (препарати против тревожност)
Пример от първата група е есциталопрам, използван в препарати като Есциталон, Есципрам, Ципралекс, Оропрекс и др. Представители на анксиолитиците са бензодиазепините като алпразолам (Ксанакс).
Разказ №3: Моето лечение на натрапчиви мисли (обсесия) с билки

Лидия Филипова от Бургас
Лидия Филипова от Бургас
Здравейте, аз съм на 28 години. По рождение съм мнителна и емоционална. Имам непреодолими мисли, откакто се помня. От дете си създадох ритуали, свързани с цифрите. Следях за появата им на различни места, броях предмети, пресмятах цифрите от регистрационните табели.
На една Нова година си казах стоп и се програмирах, че от 1 януари спирам. Смених цифрите с нов ритуал – казвах молитва всеки път, когато неудържимо ми се искаше да смятам или броя. По едно време осъзнах, че съм се пристрастила към моленето. Имаше риск то да се превърне в новата ми мания.
В интернет си писах с един психолог, възползвайки се от негова промоция за безплатно и анонимно консултиране. Той ми каза, че няма да се оправя без медикаменти. В мен ставала някаква аномална химическа реакция, провокираща обсесия.
Преди да го послушам и да започна с антидепресанти, се реших на последен опит за меко решение. Изнамерих чай за билково лечение на психически отклонения Демир бозан. Впрочем, споменаха ми го в онлайн консултацията. Реших, че нямам какво да губя. Започнах Демир бозан в повишена дозировка – по 4 чая на ден. Знам, че предозирах, но нямах търпение да усетя ефект и да се успокоя, че няма да стигам до антидепресанти.
Демир бозан напълно отговори на надеждите ми. На очакванията – не, защото на чак толкова добър ефект не съм очаквала от билки. Те се оказаха силни, категорични и ефективни. Усетих явна промяна. Първо се отпуснах вътрешно и тогава разбрах в какво постоянно напрежение съм съществувала. Билките премахнаха сърцебиенето ми, епизодите на задух. Постепенно намаля нуждата да броя или да се моля. Смятам се за излекувана, но внимавам и винаги имам чай Демир бозан под ръка.
В рода ми има епидемия от натрапчиви мисли. Майка ми ги имаше, преди това баба ми. Разказват, че прабабата имала страх от излизане и докосване и от нея започнало всичко. Засега нямам симптоми, но ужасно ме е страх.
Бихте ли ме консултирали дали постоянното броене на неща е обсесивно-компулсивно разстройство? Благодаря!
Със депресия съм от 4 г. Нямам натрапливи мисли, а една сцена ме преследва на сън и будна – как небето се срутва и смазва всички хора! Не мога да изтрия гледката. Тя става все по-детайлна, запомнила съм даже някои физиономии (непознати).
Мога вече да кажа излекувах се от обсесивно компулсивно разстройство, след като минаха 10 години, през които не съм имал никакви пристъпи и проблеми. Това стана с помощта на медитацията. Доказано е, че тези обсесии идват, когато човек не може да намери единство със света и полудява. Сега сме в такова време, че съзнанието на много хора се разширява в посока на духовното и те започват да изпитват различни страхове и мании. За да се освободят от тях, те трябва да приемат, че може и да не бъдат материалисти, дори и с цената на това, че материалистите ще им се смеят и ще ги наричат луди. Трябва просто да намериш себе си и да приемеш това, което си. Всъщност не е толкова просто. Получава се чрез медитация. Но аз се излекувах. Преди 10 години.
Като билки за натрапчиви мисли се препоръчват много растения, включително и съдържащите се в комбинацията „Демир бозан“. Опитвала съм ги всичките, за да се излекувам от натраплива невроза. Чудесни са! Но проблемът с тях е, че трябва да ги купуваш от различни места и има определени изисквания за качество, като например помещенията за съхранение, времето за бране, съдържанието на прахови частици (боклуци) и много други. Предимството на истинския Демир бозан е в това, че той спазва всички тези изисквания. Има и много евтини ментета със същото име, но там не знаеш какво ти слагат. Та като билки за натрапчиви мисли това е идеално, ако вземете от качественото и ако го пиете три пъти на ден в продължение на месец. Може и да пропускате, но ще стане много по-бавно. Един месец отнема, ако нямате пропуски. Ако има, може да се наложи да поръчате и втора кутия.