Когато открих, че хормоните ми са излезли „извън строя“, първо се запитах: защо?! Естествено е човек да си зададе такъв въпрос. Но освен че търсим обяснение за срива, знаенето на причината помага и за лечението. За него ще кажа после, но първо – причините.
Аз специално бях изненадана какви уж безобидни неща изкарват хормоните ни от релси. Например замърсеният град, стресът, преумората.
Знаете какво е кофти период – бачкаш яко, лягаш късно, ставаш рано, пък и ако си на диета – ето една лоша комбинация от фактори. Впрочем диетите се оказват много рискови за разстройване на хормоните, както и рязкото напълняване.
За каквато и болест да се говори, пушенето и алкохолът навсякъде ги пишат като причина. Според мен прекаляват, обаче в случая наистина са причина за хормонални промени, ако са съчетани с някой от другите рискове (пр. умора, тревоги или диета).
Съдържание:
Причини, за които не можем да си търсим вина, са болести, инфекции, възпалителни процеси в ендокринните жлези. И още няколко:
- От щитовидна жлеза, надбъбречна жлеза – те нямат общо с репродукцията, обаче оказват непосредствено влияние на хормоналния фон;
- От черния дроб – хормоналният обмен се случва в него, а метаболитите се изкарват през бъбреците, така че болести в тези органи също могат да направят проблем с хормоните;
- Гени – някои от нас са склонни към хормонален дисбаланс и това става по-явно през климакса;
- Полови промени – най-значими са пубертетът и менопаузата. Ние за разлика от мъжете минаваме и през още няколко хормонални бури – бременност, раждането и евентуално аборти. Такива неща буквално разбъркват хормоните;
- Ескапел – „лесното“ прекъсване на бременността или предотвратяване на зачеването, както го водят. Хапчето си е чиста „спешна контрацепция“, разбирайте – хормонална бомба.
При мъжете нещата са по-прости. Хормоналният дисбаланс общо взето се причинява от възрастта, полови възпаления, лошо хранене и затлъстяване.
Представям си хормоните като регулировчици, които управляват случващото се в телата ни. За да се чувстваме добре, органите с вътрешна секреция трябва да работят балансирано, а хормоните да са определено количество. Когато този механизъм се обърка, започват и проблемите.
Симптоми
на хормонален дисбаланс
Признаци – ще им обърна внимание, защото разстройството на хормоните се скрива под разни маски и често е неуловимо. А то е не по-малко опасно от сърдечните болести и даже води до сериозни неща като диабет и загуба на зрението. Освен това някои симптоми ги пренебрегваме, като ги отдаваме на банални причини като умора, авитаминоза или стрес.
Отслабване с повишен апетит
Сега се тръби, че правилното отслабване е с ядене. Човек ще се израдва, че го е постигнал, а зад това да стои засилена функция на щитовидната. Обърнете внимание дали ви се вдига температурата на ок. 37-37.5°, дали се потите повече, треперят ли ви ръцете, често ли изпадате в крайни настроения, без да спите добре. Такова съчетание определено сочи хормонален дислабанс.
Погледнете си и очите – ако са широко отворени, блестят и сякаш ще изхвръкнат, това също е допълнителен симптом.
Затлъстяване без промяна в храненето
Обърнете внимание, ако надебелявате равномерно по всички части на тялото, без да сте започнали повече да ядете. Такъв е моят случай. Имах този симптом, но не го разпознах. По-късно прочетох, че помощни признаци са изсушаване на кожата, вялост, постоянна сънливост, косопад и изтъняване на косъма, периодичен запек. При мен за щастие ги нямаше другите „екстри“ – мръзнене и падане на кръвното, загрубяване на гласа, гадене.
Когато човек има запек, последното, за което ще се сети, са хормоните. Но, уви, има връзка! При мен това бяха най-силните симптоми – напълняване и запек. Специално за запека ми помогна тази статия: Първа помощ за разхлабване и лечение на запек. Пишат, че е като енциклопедия на билките срещу запек и са прави хората.
Окосмяване
при хормонален дисбаланс
Много неприятно, но поне видимо изменение! То показва проблем с половите жлези – при жените се е повишил мъжкият хормон. Този симпом често се съчетава с омазняване на кожата, акне, пърхот. Без съмнение ще дойде и проблем с менструацията. Ето тук има добри машинки за обезкосмяване.
Нередовен цикъл и зацапване
Това че хормоните управляват менструацията, го знаем. Само ще го спомена, да не се забравя. Нестабилен цикъл или въобще липса на цикъл – за кратко или по-дълго време, ни е камбанка за проблеми с хормоните.
Обърнете си внимание, ако имате т.нар. зацапване – това кафеникаво течение около цикъла, но не и в точното му време. То може да се причини от доста неща, но едното е хормоналният дисбаланс.
Болки в ставите
Ще ви учудя, както аз се учудих, но е истина – болестите в ставите имат връзка с хормоните. Хормоните управляват метаболизма в клетките на хрущялните и съединителните тъкани. Когато не работят добре, се появяват и болки, и деформации.
Такова е обяснението за ставните болки при възрастните хора – не е толкова заради остаряване или износване, колкото заради хормоналния дисбаланс.
За да не става много дълго, само ще изброя някои симптоми на хормоналния дисбаланс, за които да проверите дали ги имате и да им обърнете внимание:
- Акне, косопад: много бавно се лекуват и доста често – неуспешно. Ако е така, 100% проблемът е в хормоните. Акнето ще изчезне, а косата ще се заздрави, когато си вкарате хормоналната с-ма в ред;
- Алергия и алергични реакции: в лекарствата за алергии (както и за неврози, кожни заболявания и някои други неща) се съдържат хормони, а тези хормони могат да ни причинят хормонален дисбаланс;
- Топли и горещи вълни: те са пряко причинени от промяната в количеството на женските пол. хормони след определена възраст. Наблюдавах при майка ми как се случва – пристъпи на горещина, внезапно изпотяване (с доста неприятна миризма впрочем), почервеняване от деколтето нагоре и цялото лице и най-лошото – сърцебиене.
Майка ми имаше пристъпи и на паника в такива моменти. Успя да се овладее с билки. Благодаря на г-жа Емануела Николова от Хасково, която си направи труда да опише личния си опит с хомеопатията и билковото лечение на топлите вълни (ест. при менопауза). Ако ви трябва, вижте ТУК: (текстът продължава и след анонса)
Безсъние, високо кръвно, главоболие, депресия: по тази точка натрупах доста опит. Заради безсънието, умората и главоболието бях станала толкова раздразнителна, че „не можеш да ме пипнеш“. А някои развиват депресия. Въобще ако психически не сте добре, ако ви е крив животът и само ви се иска да заспите и да се „изключите“, значи: хормоните!
Хормоналното разстройство се показва и чрез признаци с по-индивидуален характер. При някои ги има, при други – не. При някои са силни, при други – едва забележими. Такива са:
- Сухота във влагалището и нежелание за интимна близост;
- Миома;
- Болки в гърдите и кистозни образувания в тях;
- Задълбочаване на бръчките и образуване на нови;
- Задържане на вода и др.
Описах ви много подробно признаците на хормонален дисбаланс, защото само от нас зависи да се усетим навреме какво става и да реагираме по някакъв начин. Не е лесно да преценим сами и да си поставим диагноза само по симптомите. Виждате колко са различни и много, а при всеки човек се появяват в собствена комбинация.
Аз например имах типичните симптоми – напълняване, прескачане на менструации, нервност, косопад и много упорит запек, и пак бавно се усетих. Впрочем и лекарите не ми сложиха диагноза, преди да си направя изследвания.
Съвет от мен: не отлагайте и не си спестявайте изследванията. По-добре се тествайте излишно, отколкото да губите време.
Изследвания
за хормонален дисбаланс
Промяната в хормоните се „хваща“ с общ анализ на кръвта и изследване на хормони. Общо взето се търси някоя от тези болести:
- Дисфункция на хипоталамуса и хипофизата – затлъстяване, нарушен цикъл, безплодие;
- Проблеми с яйчниците – нарушено изработване на полови хормони;
- Завишени мъжки пол. хормони – заболяване на яйчници или надбъбречни жлези;
- Завишен пролактин – мастопатия, безплодие и др.
Изследванията ще покажат кои хормони точно са излезли от нормата и трябва да бъдат коригирани. От това зависи и лечението, което ще започнем.
Тест
- При разстроен цикъл, безплодие, нежелан аборт: изследват се лутеинизиращият хормон, прогестерон, естрадиол, пролактин.
- При менопауза: фоликулостимулиращият хормон, а той показва дали са достатъчно естрогените. Когато естрогените са много, ФСХ е нисък и обратното. Проверяват се още нивото на естрадиол (под 35 единици = менопауза), прогестерон (почти липсва при климакса) и лутеинизиращият хормон (той пък е повишен).
- При мъже: при слаба потентност и либидо, мъжки климакс и др. такива проблеми се проверяват тестостерон и фоликулостимулиращият хормон.
- При напълняване и липса на апетит: лекарите подозират проблеми с хормоните, които ни казват кога сме гладни и кога сме се нахранили. Това са лептин и грелин, но доколкото прочетох, те не се изследвали у нас. Исках да си направя тест, но не съм открила къде и дали го правят.
- При акне: проверяват се половите и щитовидните хормони.
- При косопад: дихидротестостерон, а при мъжете – половите хормони.
- При депресия и тревожност: полови и щитовидни хормони и ендорфини.
- За щитовидна жлеза: помагат ултразвук и проверка на щитовидните хормони – тиреотропен, Т3, Т4 и др. Повишеното ниво показва хипертиреоза, пониженото – хипотиреоза.
Къде се правят тестове и цени
Кръвни изсл. се правят в лабораториите. Забелязах, че масово се предлагат пакетни изследвания на групи хормони с пакетни цени. Лабораторията, която аз ползвах, прави женски пол. хормони за 62 лв., а щитовидните – за 48 лв. Изследването на само един хормон като прогестерон или естрадиол е между 12 и 14 лв.
Диета при хормонален дисбаланс
Особености на храненето
Тялото ни е силно затормозено, когато има хормонални проблеми. То е загубило „вътрешните си регулировчици“ и има да се справя с какви ли не последствия. Да му помагаме с природосъобразно хранене и максимално ненатоварващи храни.
Моето хранене
Минах само и единствено на качествени и пресни храни. Въпрос на пари е, донякъде. Но е и въпрос на здраве. Реших да не правя компромиси със своето. Може да хапна по-малко, но да бъде качествена и добра храна, а не набъкана с боклуци и химикали.Увеличих количеството на растителната храна. Преди не обичах плодове и зеленчуци. За мен много по-сладка е една вафличка или парченце сладкиш. Но знаете ли, вкусът наистина се възпитавал. Отначалото беше трудно, но после започнаха да ми харесват хрупкавите круши, златното грозде, ароматните малини, големите, ухаещи на зехтин салати.
Друго, за което много стриктно следя, е да няма много мазнотии в храната. Резнах доста готови храни, от което загуби удобството ми, но не и здравето. Гледам вместо мазнини, в храните да има фибри. Впрочем вече нямам запек.
Понамалила съм кафето и сладките работи, включително шоколадът. Гледам да ям, както препоръчват диетолозите, по 6 пъти. Правя си и разпускащи дни на сокове.
Моето хранене не е точно диета, но напълно отговаря на нуждите на дисбалансираната хормонално жена. В такъв период сме достатъчно психически затормозени, че да се тормозим допълнително и с диети.
Витамини
Не ги забравяйте. Освен от растителната храна, си ги набавяйте и с готови комплекси. И гледайте да си купите от качествените (ще ги познаете по цената).
Упражнения с разтягане
Това не съм го изпробвала лично. Но възнамерявам да го направя. Когато бях по-пълна, идеята за физически упражнения ме отблъскваше. Сега вече имам желание. Можеше и по-рано да започна, но – когато си готов!Задължително ще се запиша на йога за хормонално балансиране. В йога има специални упражнения за вътрешно равновесие на всички нива и за оздравяване. Влияят на психика, нерви и хормони едновременно.
Намерих практики, които специално балансират жлезите с вътр. секреция. Упражненията използват разтягането и нещо като шпагати и така фино въздействат и на жлезите.
Това е, приключих. Благодаря, че прочетохте пробите и опита ми. А аз ви пожелавам да имате по-кратък от моя път до вълшебното за вас лекарство.
Впрочем моята близка, от която тръгна цялото това начинание, в момента се лекува с Фигурин (тя е на 36 години и е далече от менопаузата).
Дала си е 2 месеца време чаят да подейства. Ако не – възнамерява да взема химически хормони. Но вече сподели някои първи приятни ефекти от билките, които потвърждават моята преценка.
Например е по-спокойна, уравновесена и премерена в изказванията си (има избухлив нрав).
Забелязах, че се изпотява по-малко. Облекчила е запека и спи по-добре. Очакваме да си направи и изследвания, за да видим нивата на хормоните.