От сигурни източници: Моята диета при рефлукс. Рецепти за хранене и примерно меню. Ястия, закуска. Орехи. Какво да не ям при киселини в стомаха, гастрит и газове. Омепразол, Езопраджен. Излекувах се от рефлукс
Контролираното хранене е ключов момент в лечението на рефлукс езофагит. Лигавицата на хранопровода е възпалена. Тя трудно се възстановява при постоянно раздразване от преминаваща храна.
Възпалителното огнище страда и от самата същност на заболяването: сфинктерът на хранопровода е „развален“ и пропуска храна в обратна посока – от стомаха към гърлото. Тази храна вече е смесена с агресивния стомашен сок, който поразява тъканите.
Ето защо храненето при ГЕРБ е ограничено и изисква големи жертви от пациента. Само така той ще се справи с неприятните прояви като изблик на киселини, оригване, болки, подуване на корама, парене и др.
Вижте в таблицата как се разпознава рефлукс.
ПРОЯВИ НА ГЕРБ | |
---|---|
ВЪТРЕ В ХРАНОПРОВОДА | ИЗВЪН ХРАНОПРОВОДА |
Киселини (при 83% от болните) и оригване (при 52%). Усилват се при нарушаване на диетата, от газирано и алкохол, от физически усилия и накланяне на тялото | Болка в гърдите и по хода на хранопровода |
Разстройство на гълтането и болка при преглъщане при свиване на просвета на хранопровода | Драскане на гърлото, суха кашлица, пресипване и загуба на гласа – заради излизане на храна към гърлото |
Риск от развитие на бронхиална астма | Стомашното съдържимо уврежда емайла на зъбите |
Признаците не трябва да се игнорират. Те указват съществено нарушаване на стомашно-чревния тракт, които налагащо спешно лечение.
Пациентът е задължен да мине на строга диета, дори преди да е изследван и да са му изписани медикаменти.
Съдържание:
Моята диета при рефлукс
Диетата при раздразнен и възпален хранопровод стъпва на меки, пюрирани, течни и полутечни храни. Предпочитат се варени, дори разварени. Подходящи са ястия от ориз, макаронени изделия, всички зърнени храни, пюрета, крем супи, млечни десерти. Месата се избират да са крехки, предпочита се кайма.
Тъй като не можем да изброим всички видове храни, ето няколко правила.
Храната не трябва
- да травмира лигавиците на хранопровода и стомаха нито с твърдост, нито с температура (прекалено гореща или студена – комфортната е 30°С), нито с пикантни подправки;
- да повишава киселинността на стомашното съдържание;
- да престоява (да се готви за няколко дни наведнъж);
- да усилва газообразуването в червата.
Дробното хранене е правилното решение при всякакви стомашни патологии. Порциите са малки, яде се по-често. Така се изключва препълване на стомаха и претоварването му. Не е потребно да се синтезира много солна киселина, която е неприемлива при рефлукс (допълнително дразни стените на хранопровода).
При обостряне всички ястия се пюрират, винаги се дъвчи много добре, което забавя изработката на жлъчен сок.
За нормализиране на киселинността в стомаха се пие не по-малко от 1.5 л вода, първата чаша на гладно. Последното хранене да е 4 часа пред сън.

Механизъм на заболяването
Разрешени храни: хляб, меки бисквити, мляно постно месо (предимно птиче), риба, каши, млечни и извара без ограничение, яйца, меки зеленчуци – цветно зеле, броколи, картофи, само сладки плодове в неголеми количества, сладкиши. При обостряне се намалява мазната храна, кашите се готвят с вода, а не с мляко.
Всеки ден в менюто трябва да има зърнени на каша (овесени ядки, грис, булгур, ориз) и супи. Ястията са със сос, варени.
Забранени храни: мазни, люти, кисели, пържени, солени. Сосове и маринати, колбаси, осолени меса, консерви, майонези и др. подправки с подсилващи вкуса съставки, пакетирани сокове, газирани със захар, цитруси, цвекло, листни зелени, бира и спиртни питиета.
При обостряне се изключват и готовите сладки, всичко с какао, лук, чесън и хрян, месните бульони, сметана, гъби, бобови, зеле, силен чай, прясно изпечени тестени.
Всичко разрешено е лесно за смилане, всичко забранено затруднява стомаха и го натоварва. Диетата трябва да дава почивка на храносмилането и да позволи редукция на стомашен сок.
Скрити вредности:
- Целулоза, фибри – активизират ферментация в червата
- Пресен хляб – той е тежък за храносмилането. По-добре хлябът да е стар или на сухар и да се накисне в чай. Оптималното е да се замени с ориз, макарони или картофи
- Домати, ряпа, спанак, киселец, ревен, зеле, бобови – тези зеленчуци са трудни за смилане.
Примерно меню
Закуска при рефлукс
Закуските са от зърнени храни, сварени в мляко, а при обостряне – с вода. Може краве мляко, но не и захар. Придружаваме със слаб чай.
- Елда, сварена в мляко;
- Овесени ядки, запарка на вода + масло, чаша топло краве мляко;
- Овесена каша във вода с масло, неголямо парче твърдо немазно сирене или кашкавал;
- Мляко с ориз, може със захар;
- Млечен пудинг с меки бисквити, топло мляко;
- Грис в мляко, подсладен, билков чай;
- Елда, подправена с масло и сирене, чай.
Междинни закуски
- Сутрин можем да се подкрепим с плод – банан, сладка ябълка, праскова. Подходящи са още пресни салати и меки десерти като печена ябълка с мед. Позволена мека бисквита с чай.
- Следобед наблягаме на кисело мляко, млечни пудинги, кремове и др. десерти. При глад – сандвич със сирене или чаша мляко, сухи плодове и няколко ядки. Подходящи са още желета, зеленчукови сокове.
Обяд
Супите са задължителни. Предпочитайте крем супи или такива с кайма (супа топчета). Сгъстявайте с ориз или фиде, добавяйте картофи.
Месото е варено, предпочитани гарнитури – пюрета. За десерт – компот, билков чай.
- Зеленчукова супа с крутони, кюфтета с картоф. пюре, чай;
- Ориз със зеленчуци, варено пиле, ягодово смути, разредено с вода;
- Гнездо от кайма върху пюре, компот;
- Рибни паржолки на пара със зеленчуково пюре, компот;
- Пилешка супа с елда, тиквички на фурна, чай;
- Рибни филета със зеленчуци, кисел от сладки плодове;
- Крем-супа, кюфтета в сос фрикасе, пресен разреден ябълков сок.
Вечеря
- Макарони с различни добавки – сирене, пилешко, сметана;
- Варен ориз с масло, пастет от пиле, мляко;
- Пюре от моркови и тиква, чай;
- Картофено пюре с варена пуйка, варени зеленчуци;
- Елда със зеленчук, разредена плодова напитка;
- Риба във фолио, пюре от тиквички и моркови;
- Пиле в гювече с картофи, чай.
Вижте и ТОВА:
Болки в стомаха: Лекарства при гастрит и др. Ензи Мил, Мезим Форте, Дегазин, Прокомбо и др
Рецепти за хранене
Домашен пастет от пиле, говеждо или смес. Сварете месото до пълна готовност. В края на варенето добавете морков, за да се свари и той. Смелете всичко в блендер до еднородна каша. Добавете краве масло и разбъркайте;
Варено месо по селски: 125 г месо, 140 г картофи, 25 г маркови, 20 г консервиран грах, 50 г мляко, 5 г масло, 10 г сметана, 5 г брашно, 7 г магданоз и копър, 15 г целина. Нарежете месото, моркова и целината и ги варете до пълно изпарение на течността. Отделно сварете картофите. От млякото и брашното пригответе бял сос, с който залейте месото. Картофите, съберете със граха, подправете със сметана и сол и кипнете. Преди сервиране сложете маслото. Посипете със зелените подправки;
Млечна супа с домашна юфка: 50 г брашно, 1 яйце, 5 г масло, 300 г мляко, 5 г захар. От брашното, 10 г вода и яйцето замесете тесто. Разстелете на тънко и нарежете на малки квадратчета. Пуснете ги в кипяща вода и варете 15 мин. Извадете юфката и я пуснете в кипящото мляко, добавете подправките и маслото. Сол само в готовото блюдо;
Кюфтета на пара: 125 г месо, 20 г бял хляб, 5 г краве масло, 1 г сол, 15 г вода. Смелете месото и го смесете с напоения с вода и оцеден хляб, посолете и замесете. Оформете топчета и ги сварете на пара в специален съд. Поднесете с масло.
Може ли орехи
Целулозата е нежелана в тази диета. Това поставя ядките сред ограничените храни. Орехите не са напълно изключени, може до 5 бройки на ден.
Какво да не ям при киселини?
Храните класифицираме в 5 различни групи според начина, по който те вдигат киселинността в стомаха и пораждат киселини.
Храни, които активизират изработката на солна киселина:
- Прясно изцедени сокове от пресни плодове;
- Цитруси;
- Кисели зеленчуци и плодове.
Храни, които активизират изработката на храносмилателни ензими:
- Бульон от месо;
- Пържени ястия;
- Млечни продукти с повишена масленост;
- Колбаси;
- Люти и кисели подправки;
- Готова храна;
- Концентрати (готови супи);
- Студена храна от хладилника (тя се смила дълго и причинява парене в хранопровода).
Храни, които раздразват храносмилателния апарат:
- Незрели плодове;
- Лук;
- Хрян, горчица;
- Чесън;
- Готови сосове (кетчуп);
- Чипс, сухари с подправки;
- Готова храна.
Храни, които разхлабват сфинктера на хранопровода:
- Мента;
- Сладкиши, особено шоколад, кафе и силен чай (заради кофеина);
- Алкохол;
- Гореща храна.
Избягвайте тези храни
Храни, които причиняват газообразуване:
- Хамбургери;
- Пържени картофи;
- Всички бобови;
- Прясно изпечено тесто;
- Сладкиши и други прости въглехидрати;
- Бяло зеле.
Причини и симптоми
Гастроезофагеален рефлукс или накратко ГЕРБ представлява възпаляване на лигавицата в най-близката до стомаха част от хранопровода.
Причината е често изхвърляне на стомашното съдържание обратно в хранопровода. Но попаднала в стомаха, храната вече е смесена с ензими, солна к-на, евентуално жлъчни к-ни и/ или панкреасен сок. Средата е агресивно киселинна – тези сокове разграждат всичко и напълно.
Връщането на започналата преработка хранителна маса от стомаха се случва и на съвършено здрави хора. Повечето дори не усещат това. Нормалното е два епизода на рефлукс с продължителност до 5 минути, през деня, след храна.
Здравото тяло има 5 механизма, които да предотвратяват обратното движение на храната. ГЕРБ възниква, когато патологично се засегне някой от тях. Механизмите са:
- Здрав тонус на сфинктера в края на хранопровода – мускулни влакна се стягат и като клапан пречат на движението на храната нагоре;
- Неутрализация на попадналите рефлуксни течности;
- Цялостност и здравина на хранопроводната лигавица – нормално кръвоснабдяване, достатъчно слуз и други вещества, адекватно обновяване на клетките;
- Бърза евакуация на проникналото съдържание от стомаха;
- Контрол върху образуването на киселини в стомаха.
Тези механизми се нарушават поради пушене, наднормено тегло, физическо претоварване (особено на коремната преса – вдигане на тежести), нощно преяждане, злоупотреба с алкохол, на нервна почва – емоционално напрежение, тесни дрехи, някои лекарства, упорит запек и др.
Жлъчка или камъни в жлъчката
Жлъчният рефлукс е синдром, който често съпровожда хронични гастрити, язви и ГЕРБ. Представлява връщане на жлъчен сок от дванадесетопръстното черво към по-горе разположените органи (стомах, хранопровод и дори устна кухина).
Ако връщането на стомашно съдържание до някаква степен е нормално явление (физиологичен рефлукс), то жлъчният е 100% патология на нашата жлъчка и това води до жлъчни кризи.
Гастрит
Билиарният рефлукс – гастрит е възпаляване на стомашната лигавица в резултат от излагането й на влиянието на жлъчния сок, който патологично се връща от червата. Заболяването се проявява с тъпа болка, чувство за тежест в горната зона на корема, което се усилва при хранене. Възникват оригване, епизоди на повдигане, газообразуване, разстройване на отделянето, повръщане.
Нервен Стомах
Емоционални натоварвания, стрес, тревожни ситуации са един от провокаторите за появата на ГЕРБ. Организмът търси изход от проблемите, при което страда инервацията на сфинктера и перисталтиката на чревния тракт. Емоционалните натоварвания днес се смятат за водещ провокатор в съвременната гастроентерология. Често на фона на стреса или на хронично психологическо напрежение се появяват ст.-чревни патологии. И най-лошото – те зле се поддават на медикаментозно лечение.
Симптоми: Повръщане, газове, гадене и др.
Главните симптоми са киселини, гадене, оригване, кисел привкус в устата, хълцане. Характерно е усилването им в легнало положение.
Допълнителни прояви:
- Затруднено преглъщане и преминаване на храната. Болка при прехода й през хранопровода (заради изразено възпаление на лигавицата);
- Белодробни прояви – запушване на бронхите с гъст секрет, кашлица, основно нощно време. Бронхообструкцията е причинена от попадане на неголеми частици от хранопровода в бронхите. Днес ГЕРБ се смята за стартиращ механизъм на бронхиална астма;
- Сърдечни прояви – болезненост зад гръдната кост, подобни на стенокардия. За разлика от истинската стенокардия, тази се явява след преяждане и употреба на пикантна храна;
- Отоларинголожки прояви – хрема (възпаляване на лигавицата на носа), фарингит (лигавицата на глътката). Те се провокират от чест контакт с киселата маса от стомаха;
- Стоматологични последствия – киселините развалят зъбите в устата и причиняват кариес.
Погледнете и ТУК:
Как се лекува нервен стомах? Подробните симптоми, причини, заболявания
Рефлукс на нервна почва, какво да правя?
Лечението на рефлукс винаги започва с модифициране на стила на живот – нормализиране на теглото, сън с повдигнат раменен пояс (висока възглавница), 3 часа без храна преди съня, правилна диета и т.н. При нервна причина за ГЕРБ – да се отстрани стресовата причина и да се работи за стабилизиране на психиката. Наред с лекарствата за рефлукс се приемат седативи и успокоителни.
Още информация и източници на английски: Коя е добрата диета за хранене при рефлукс? * Рецепти за рефлукс и киселини в стомаха. * Лечение на гастроезофагеален рефлукс, симптоми и признаци.
Лекарства и лекове при гастроезофагеален рефлукс
- Антиациди – помагат при леки симптоми. Неутрализират киселия стомашен сок. Действат бързо, но нямат продължителен ефект. Те не предотвратяват киселините, а ги премахват. Повечето такива препарати съдържат калциев карбонат, магнезиев хидроксид или алгинова к-на. Помага и обикновената сода, но при често пиене тя променя средата в организма и създава ерозии. Наименования: Антиацид, Стопацид, Алгорал, Алзарекс, Аюгес, Прогастро и др.
- Препарати, които потискат образуването на солна киселина – помагат там, където не действат антиацидите. Те намаляват стомашния сок, изработван от стомаха. По механизъм са два вида – блокатори на H2-хистаминовите рецептори и инхибитори на протоновата помпа.
- Прокинетици – допълнение в лечението. Матоклопрамид (Церукал, Деган, Матоклопрамид) повишават тонуса на хранопроводния сфинктер, благодарение на което киселината не се пропуска в хранопровода. Тези препарати в някаква степен усилват съкращенията на влакната в хранопровода и стомаха, от което стомахът по-бързо се освобождава.
Ще разгледаме поименно ключовите лекарства.
Блокатори на H2-хистаминовите рецептори:
- низатидин – Аксид,
- фамотидин – Фамотидин, Квамател,
- циметидин – Циметидин, Тагамет,
- ранитидин – Зантак, Ранитидин.
Инхибитори на протонната помпа:
- ланзопразол – Ланзопразол, Лансопрол, Ланзул, ЛанзAцид,
- омепразол – Омепразид, Омепразол, Омепразол Акорд, Улкопрол,
- рабепразол – Рабезол, Рабиоксин, Ацилесол,
- пантопразол – Панразол, Нолпаза, Пантоплазол, Контролок, Празолпан,
- езомепразол – Езомепразол Генерикон, Еманера, Езопражен,
- омепразол + диклофенак – Диклопрам.
Омепразол
Омепразол е един от най-ползваните инхибитори на протонната помпа. Принципно тези препарати за понижаване на киселинността са по-мощно средство в сравнение с H2-блокаторите. Те се предпочитат при киселини и киселинен рефлукс.
Лекарствата с омепразол блокират отделянето на киселина от клетките на стомашната лигавица и с това значително намаляват произведеното количество. Те действат по-бавно от антиацидите, но облекчават за дълги часове.
Езопраджен
Този препарат също е представител на инхибиторите на ПП. Предпочитат се при възпаление на хранопровода (езофагит) и ерозии. Повечето пациенти оздравяват за 6 – 8 седмици. След оценка дозата се намалява или лечението се прекратява. Ако симптомите не се възобновят в течение на 3 месеца, лекарството се приема само при нужда.
Прокомбо
Приемането на пробиотик (в случай в комбинация с пребиотик) при ГЕРБ стимулира ръста на собствената чревна и стомашна микрофлора. Нормализира се храносмилането, намалява интензивността на възпалителния процес в хранопровода, положително се повлиява киселинността на стомаха и се усилват защитните свойства на целия тракт.
Дуспаталин
Мебеверинов хидрохлорид на таблетки и на сироп е представител на отделна група лекарства – спазмолитици с въздействие върху чревния отдел. Изписва се при болезненост, най-често причинявана от спазъм на чревната мускулатура. Дуспаталин облекчава не само при чревни спазми. Той се изписва при газообразуване и отклонения в изхождането (диария или запек).
Прополис
Прополис притежава способността да нормализира киселинността в стомаха. Често помага при гастрит с повишена киселинност, може да се взима и при рефлукс. Употребява се в чист вид. Една порция от 10 г се раздъвква на гладен стомах.
Други
- При киселини изпийте чаша топла минерална вода, мляко, магнезиев оксид на капсули;
- Активния въглен, приет с вода, унищожава киселините. Изпийте 4-5 хапчета наведнъж;
- Направете си чай от жълт кантарион, лист живовляк, цвят лайка в пропорции 4:4:1. Приемайте 3 Х 1 с.л.;
- Пресен сок от картофи е отлична профилактика на киселините. Пийте 4 Х ¼ ч.ч. около 20 мин. преди нахранване. До 3 седмици проблемът с киселините ще изчезне;
- Запечете на тиган малко елда, докато получи тъмнокафяв цвят, смелете и пресейте. Приемайте 4 пъти в количество, колкото се събере на върха на ножа;
- Разтворете 0,2 г мумие в кипната вода. Пийте 26 дни поред, по 2 пъти, може с мляко или мед.
Излекувах се от рефлукс с диета и билки

Рада Якимова от Русе
Здравейте. Аз съм на 44 г. и поради много спокоен живот се обзаведох с рефлукс. В началото се награбих с хапчета, пих всичко, ама наистина всичко. Изплаших се, че ще се повредя, и започнах друго – диета и билки.
Билките, които използвам, са сборни – Демир бозан. Купих ги за нервите ми, за лечение на депресия, а те успокоиха и стомаха. Болките изчезнаха почти веднага, а киселините малко по-късно. Изглежда Демир бозан излекува и възпалението в хранопровода, защото паренето при преглъщане спря. Вече не се закашлям, не усещам кисело в устата. Въобще доста съм добре, но продължавам с диетата.
Ето какво ям – само варени неща, гледам да са млени, пюрирани, повече супички. На диета съм и откъм стрес. Не давам да ме занимават с проблеми. Здравето ми е на първо място.
Рада Якимова от Русе
ВАЖНО!! Вижте още ТУК: Реални отзиви на хора, които са се излекували от рефлукс с помощта на билки Демир бозан, също има и начин да се поръча и откъде може да се вземе.
Първоначално публикувано на:юни 14, 2021 @ 5:59
От 4 години спазвам диета при рефлукс, определено е безвкусна, но помага. Не се отказвайте, свиква се.
Всяка вечер пия сода срещу киселини в стомаха, мисля, че имам гастрит. Страх ме е, че ще се повредя с толкова сода, но като ми стане зле, веднага пак пия, не мога да се спра.
Препоръчвам Омепразол, много е добро. Предпочитам го пред Езопраджен, и двете съм ги пил достатъчно. И внимателно с яденето, без пръжки и чашки, няма как!